Wykładzina PCV

Wykładzina PCV

Wykładzina PCV należy do szerszej kategorii wykładzin elastycznych. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się ją do wykończenia podług oraz  ścian. Dzięki swoim właściwością dobrze sprawdza się w placówkach medycznych, opiekuńczych i edukacyjnych, pomieszczeniach przemysłowych i handlowych. Wszędzie tam gdzie jest duże natężenie ruchu i wymaga się utrzymania czystości.

Do jej produkcji stosuje się polichlorek winylu z domieszką różnych plastyfikatorów i barwników. Podlega recyklingowi. Powszechnie stosuje się ją na całym świecie.

Wykładzinę winylową produkuje się w wielu kolorach i wzorach. Może np. wyglądać jak parkiet lub gres.

Wykładzinę PCV można podzielić ze względu na jej strukturę na homogeniczną i heterogeniczną. Homogeniczna składa się z pojedynczej jednolitej warstwy. Heterogeniczna najczęściej z trzech warstw: przezroczystego PVC, które pełni rolę warstwy ścieralnej, wzoru w postaci nadruku oraz podkładu.

Wykładziny PCV mają różne kategorie ścieralności. Klasa T – najwyższa, klasa P -średnia i M – najniższa.

https://static.pexels.com/photos/131777/pexels-photo-131777.jpeg

Ważna jest też klasyfikacja użytkowa. Produkty najtrwalsze opisywane są  klasyfikacją: 34/43. Im niższe cyfry tym niższa klasa użytkowa.

Klasyfikacja trudnopalności

Klasyfikacja dotycząca trudnoplaności ma znaczenie w przypadku pożaru.   Bezpieczne  materiały są oznaczone : Bfl-s1 oraz Cfl-s1. Oznaczenia te wskazują że wykładzina spełnia najwyższe normy dotyczące wydzielanego dymu oraz rozprzestrzeniania się płomieni podczas pożaru.  Są to parametry ważne w przypadku odbioru technicznego oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Wykładziny PCV często są zabezpieczone przez dodatkową warstwę ochronną np. poliuretanu. Tka dodatkowa ochrona ma stanowić zabezpieczenie przed zarysowaniami, zabrudzenia lub np. grzybami.  Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zachodzi konieczność dodatkowej ochrony np. w postaci akrylu.

Czasami konieczne jest zastosowanie wykładziny, która odprowadza ładunki elektrostatyczne np. w serwerowniach lub pomieszczeniach medycznych w których mamy do czynienia  z delikatnym sprzętem elektronicznym. Jest to możliwe dzięki wykładziną pokrytym od spodu np. warstwą grafitu.

Wykładzina PCV powinna być zainstalowana  na suchych, równych, odpowiednio twardych powierzchniach. Taki rodzaj podłoża gwarantuję odpowiednie wylewki pod wykładziny pcv. Do montażu stosuje się kleje do wykładzin. Najlepiej jeżeli wykładzina przyklejona jest na całej powierzchni. Taki sposób montażu gwarantuje maksymalny cas użytkowania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s